Anna, content agency leader, 30, mum-to-be.

Je žárlivost civilizačním emočním problémem?

Znáte tu zelenookou příšeru1, která tajně dřímá ve vašem mozku, a pak se vždycky v nejméně vhodnou chvíli probudí, začne vám požírat mozkové buňky, znemožňovat pohyb a vaše vyjadřovací schopnosti většinou zúží na naštvané výroky typu „je to sobeckej hajzl“? Začínáte uvažovat nad tím, že Othella vlastně ve skrytu duše chápete a že by pro podobné případy měl být nižší trest? Žárlíte?

Někdy se s těmi pocity bojuje těžko – když je daleko a vy se doma se skleničkou vína v ruce užíráte tím, že proboha měl být s vámi. Že se vlastně ani dost možná nesnažil s vámi být, protože mu je možná úplně jedno, že s vámi není, protože kdyby mu to jedno nebylo, aspoň by vám řekl, že mu to jedno není… A ať už je kdekoli a dělá tam cokoli, učitě je tam kolem něj sto dvacet sedm cizích žen, které taky touží po tom, aby mu mohly prát ponožky a žehlit košile a nosit snídani do postele.

A zbytek dne jen upíte v rohu místnosti a s napětím čekáte, jestli se vůbec vrátí anebo zůstane s nějakou tou novou a rozvíjíte svoje teorie do totálně absurdních konců…

Zní to ujetě, že?

Problém je, že žárlíme i v momentě, kdy svému partnerovi věříme (to, že je to občas naivní, necháme tentokrát stranou). Žárlivost nutně nemusí souviset s nevěrou. Jen si jednoduše nemyslíme, že se k němu hodíme. Možná nás o tom málo ubezpečuje, možná to ubezpečování jen nevidíme.

Podle výzkumů občas žárlí téměř 90 % lidí. A co je zajímavé – mnohem více žen v USA by se cítilo ve vztahu ohroženo tím, pokud by partner věnoval větší pozornost (a není míněna nutně romantická nebo sexuální pozornost) jiné ženě, než pokud by jim byl čistě „nadrženě“ nevěrný. Stačilo by v prvním případě ujištění, že jsou pro partnera skutečně jedinečné?

Žárlíme, protože si sami nevěříme, anebo si jen navzájem nejsme schopni říkat, co cítíme?

1 Wiliam Shakespeare: Othello1 thought on “Je žárlivost civilizačním emočním problémem?”

  • já jsem viděla, jak se ženská po letech rozešla s chlapem, našla si jinýho, se kterým je dalších několik let… s bývalým se vídá v práci a stěžuje si mezi řečí kolegyni, že ten její bejvalej se nemeje (!), že je lenoch a bordelář… a pak to nakonec vypadá, že žárlí na tu kolegyni, která se s tím jejím bejvalým přátelí :D zní to ujetě, že? i to se může stát :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.