Anna, content agency leader, 30, mum-to-be.

Recenze: Eleanor a Park

Potkají se ve školním autobuse. Ona je zrzavá a při těle, on až moc hubený a napůl Asiat. Nemluví spolu, vlastně se trošku nenávidí, a přesto se mezi nimi díky hudbě a komiksům zrodí ten nejkrásnější vztah, jaký literatura už dlouho neviděla.
Píše se léto roku 1986. V hudbě letí The Smiths, U2 nebo XTC, komiksové žebříčky ovládají Watchmeni a X-Meni. Eleanor nastupuje do nové školy a moc dobře ví, že zapadnout je pro ni zhola nemožné. Všechny role žáků cestujících školním autobusem už jsou dávno rozdané – sedí tu rváč, třídní krasavice i přisluhovačky. Na Eleanor zbyde místo vedle Parka, který se taky nechová jako úplný kavalír, snaží se víceméně nevyčnívat a navíc oproti ní vypadá jako modelka za časopisu.

Víc nepodobní si ani být nemohou. Eleanor pochází z naprosto nefunkční rodiny, Parkovi rodiče se milují i po mnoha letech manželství. Ani tak ale není Parkova situace idylická – neustálý boj o to, aby ho jeho otec přijal za „dobrého syna“, ho tak vyčerpává, až ho nakonec vzdá.

Přes počáteční antipatie a Eleanořinu nepříznivou, až drastickou rodinnou situaci se oba sblíží. Jejich pojítkem je hudba a komiksy, i když se ve svých hodnoceních často rozcházejí. Vzájemná láska ale nevede ke šťastnému společnému životu (i když, kdo ví), ale k dramatickému vyústění, které ani jeden už zvrátit nedokážou.

Americká autorka Rainbow Rowellová napsala tak opravdový příběh, jaký podaří málokomu. Neodkapává z něj po kilech cukr, spíše naopak, trčí z něj bezmoc nezletilých, kteří jsou mnohdy odkázáni na nekompetentní dospělé. Autorčin styl je syrový, bez příkras, přesně takový, jaký se k tématu hodí. I tak ale dokáže popsat každé pohnutí mysli a každou odbočku duše teenagera a díky tomu se s hlavními hrdiny ztotožní opravdu každý, kdo byl někdy zamilovaný. Třeba popis momentu, kdy se hrdinové poprvé vezmou za ruce, je opravdu přesný a naprosto odzbrojující. Rowellová navíc chytře střídá vypravěče a nenechá ani jednoho hrdinu nepochopeného.

Tahle nenápadná variace na shakespearovské téma (opravdu v mnohých detailech připomíná Romea a Julii) potěší mladé i staré, cynikům je ovšem zapovězena. Pro nás, kteří věříme na lásku, co spasí svět, je to ale literární balzám, který vám bohužel vydrží jen jeden večer.

Za recenzní kopii děkuji knihkupectví Neoluxor.1 thought on “Recenze: Eleanor a Park”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.