Anna, content agency leader, 30, mum-to-be.

Recenze: Fakt se to stalo

Recenze: Fakt se to stalo

Znáte Jennifer Lawson? Já ne. Nebo spíš – neznala jsem ji, dokud se na českém trhu neobjevila její debut Fakt se to stalo. A musím říct, že takhle knížka, které budete mít problém věřit jediné písmenko a která je zároveň úplně ze života, mě fakt dostala. A nejen mě, vzhledem k tomu, že se v zahraničí dlouho držela na předních příčkách knižních hitparád.

Jenny Lawson je americká blogerka a sloupkařka. Pochází z malého městečka v Texasu, trpí revmatickou artritidou, věnuje se charitě a má jednoho manžela a jednu dceru. A taky velkou fantazii a studnici sarkastických poznámek a mouder. Jen díky tomu mohla vzniknout tahle pecka. Určitě si ji neužijete, pokud jste konzervativní, prudérní, nebo jinak uťáplá osoba. Pokud se ale rádi smějete a nadsázka vám není cizí, pak si tuhle knížku zamilujete.

Jenny v ní vypráví o dětství, dospívání i dospělosti, vypráví příhody, které se jí (ne)staly. Právě způsob vyprávění je to, co tuhle knížku odlišuje – když už si myslíte, že jste si přečetli pravdu, autorka vás v poznámce pod čarou uzemní, že takhle to vlastně vůbec nebylo, a naopak. Budete se smát nahlas legračnímu vyprávění o divadle s mrtvými zvířaty (otec Jenny se živil vycpáváním zvířat), o létání na zapáleném koštěti, o problémech Jenniny vagíny nebo o zákeřnostech manželského života. Vše okořeněné ironií, sarkasmem a morbiditou různého stupně. To, co byste si měli z knihy odnést, je jediné ponaučení – na všechno se dá dívat i z jiného úhlu než je ten, který se běžně nabízí. Důležité je zůstat nad věcí.

Suma sumárum: kdybych někdy psala jakoukoli částečně autobiografickou knížku, chtěla bych psát jako Jenny Lawson – lehce, nenuceně a zatraceně vtipně!

Za recenzní výtisk děkuji knihkupectví Neoluxor.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.