Anna, content agency leader, 30, mum-to-be.

Ten, kterého nevidíš (recenze)

Mari JungstenováNeviditelný

– poprvé román vyšel v roce 2003
– autorčina prvotina
– vražda ženy na pláži na ostrově Gotland
– kalhotky v ústech
– oběť rozsekaná sekyrou
– podezřele snadný podezřelý

Kniha nemá výrazného hlavního hrdinu, někoho jako Mikael Blokvist nebo Harry Hole. Střídají se vyprávění z pohledu různých osob (včetně samotného vraha), do jejichž nitra sice nahlédneme, ale nedohlédneme dál než na kraj, většina věcí je jen naznačena a pro nějaké psychologické prokreslení postav není místo (a vlastně to ani není potřeba). Komisař Anders Knutas (který nás bude provázet dalšími autorčinými romány) nedostává výrazně větší prostor (navíc je úplně obyčejný, příjemná změna!).

Kniha se čte poměrně rychle, na jeden dlouhý zimní večer je tak akorát, nebude vás zdržovat popisnými pasážemi nebo složitými větnými konstrukcemi. V knize vlastně není nic navíc.

Nepřirozené dialogy, které se ve většině případů odehrávají formou otázka – odpověď (můžeme vinit autorčino žurnalistické pozadí?), a posouvání děje stylem „někdo zapomněl při výpovědi něco říct“ dojem ze čtení ale trochu kazí. A nejslabší moment nastane, když zhruba v půlce knihy vám autorka naservíruje vraha – ve chvíli, kdy policie ještě tápe. Nemohla ještě pár (desítek) stránek počkat?

Nakonec ale autorka dovede průměrnou severskou detektivku do poměrně napínavého finále, <spoiler> kde se propojí do té doby zdánlivě nesouvisející vedlejší linka nevěrné Emmy s vyšetřováním vraždy </spoiler>.

A ano, těším se na další „díly“.

Děkuji za reading copy Knize Zlín.

 Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.