Anna, content agency leader, 30, mum-to-be.

Vzdělaný, sečtělý, studovaný

Je zvláštní, jak má dodnes mnoho lidí tendence škatulkovat lidi podle toho, zda mají nebo nemají vysokou školu. Případně podle toho jakou. Automaticky je pro ně chytřejší ten člověk, který se prokousal pěti- a víceletým nehumanitním oborem. Hůře jsme na tom my, kteří se vzdali jazykovědného bádání a na stará kolena se rozhodli věnovat „pseudo“mediálním, politologickým, komunikačním nebo jiným studiím. Některé posměšky se ani nedají přenést do písmenek.

Osobně si nemyslím, že by jakákoli vysoká škola byla zbytečný podnik. Na druhou stranu nemám pocit, že by tak automaticky jednoduše posouvala intelekt lidí nějak dál. Hodně totiž záleží na tom, jak se ten který student k absorbci informací postaví. Titul z vás automaticky neudělá člověka chytrého, natož vzdělaného.

Být vzdělaný neznamená prolézt dvě vysoké školy, znamená to hodně číst, naslouchat, myslet kriticky, zvažovat pro a proti, formulovat zajímavé otázky, aniž bychom na ně čekali jednoznačné odpovědi, hledat alternativy, aniž bychom je předem odsuzovali, být neustále zvědavý a vstřebávat inspiraci. To vám bez vašeho vlastního přičinění žádná vysoká škola nedá. Ale to je asi na delší diskuzi.

A už Karel Havlíček Borovský věděl, že „kdo si myslí, že se učí, ten je vlasti chlouba; kdo si myslí, že dost umí, začíná být trouba“.1 thought on “Vzdělaný, sečtělý, studovaný”

  • Znala jsem jednoho, ten říkal, že vysokou udělá každý, kdo chce. „Vzdala jsem se bádání“ nebo jsem byla úplně obyčejně líná se naučit na zkoušku? „Vysoká škola neposouvá intelekt ani nikoho neudělá chytrým nebo vzdělaným. Číst, naslouchat, myslet“… obecně kritické myšlení. Já to třeba u mužů oceňuji. Ale pořád to neomlouvá lenost ve vztahu ke studiu. To je ten jednoduchý důvod, proč firmy chtějí vidět vysvědčení ze školy. Máš morálku se učit? Budeš mít morálku chodit pravidelně do práce a učit se nové věci, které jsou v té práci potřeba?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.